Byggsatser

Byggsatser

Fartygsmodeller i byggsats av högsta kvalitet
Ej tillgänglig
Noordborg 1:87
Ej tillgänglig
Lastfartyget Noordborg från Artitec. Resinmodell med etsade detaljer. Byggsats. (Kräver cyanoacrylatlim) Omålad. Skala 1:87. 
S/S Jeremiah O'Brien (1936-1945)
Tillgänglig
Fartygstyp: lastångare - Skala: 1:192 - Största höjd: 17 cm - Största längd: 70 cmTVÅ SVENSKA LASTÅNGARE som kan byggas med vår byggsats till S/S Jeremiah O ́Brien som utgångspunkt. Med endast smärre förändringar kan ett par svenska lastångare byggas av vår byggsats till S/S Jeremiah O ́Brien (vg se NR 97). 1946 sålde USA ut de över 2.500 Libertyfartyg som gått i konvojtjänst under...
S/S Jeremiah O'Brien (1936-1945)
Tillgänglig
Fartygstyp: lastångare - Skala: 1:192 - Största höjd: 17 cm - Största längd: 70 cmS/S Jeremiah O ́Brien är en värdig representant för de ångdrivna lastfartygen vars fulländning nåddes just i slutet av 1930-talet. S/S Jeremiah O ́Brien överlevde andra världskriget och är än idag fullt sjöduglig och deltog bl a i 50-årsfirandet av de allierades invasion på D-dagen. Libertygfartygen var...
T-2 Tanker (1940-1945)
Tillgänglig
Fartygstyp: tankfartyg - Skala: 1:192 - Största höjd: 18,5 cm - Största längd: 82,5 cmDet byggdes åtskilliga hundra tankers av denna typ under andra världskriget. Konstruktionen av dessa diesel-elektriskt drivna standard-tankers tillkom för att svara upp mot USAs enorma behov av tankfartyg under åren 1942-1945. T-2 tankers deltog i krigsansträngningarna på alla världshaven och de utgjorde...
Victory Ship (1944-1950)
Tillgänglig
Fartygstyp: lastfartyg - Skala: 1:192 - Största höjd: 18 cm - Största längd: 70 cmDe seriebyggda Victory-fartygen togs i bruk under krigets slutskede och var avsedda att ersätta Libertyfartygen. Victory-seriens fartyg var bland annat utrustade med modernare och kraftfullare maskinerier än sina föregångare. Det byggdes...
S/S Portland (1889)
Tillgänglig
Fartygstyp: hjulångare - Skala 1:96 - Största höjd: 38 cm - Största längd: 91,5 cmHjulångaren S/S PORTLAND, en s.k. “sidewheeler” är något att bita i för den erfarne fartygsmodellsbyggaren. Byggsatsen är bl.a. tack vare laserskurna delar till hennes 5 däck (!) helt fantastisk, med likaledes laserskurna dörrar, fönster mm. Hon är också försedd...
America (1851)
Tillgänglig
Fartygstyp: kappseglingsyacht - Skala: 1:48 - Största höjd: 66 cm - Största längd: 89 cmAmerica är den världsberömda kappseglingsyacht som tog hem segern år 1851 i den engelska tävlingen Hundred Guineas Cup runt Isle of Wight. Efter Americas vinst döpte man om pokalen till...
Ej tillgänglig
Bluenose (1921) - utgående
Ej tillgänglig
Fartygstyp: bankfiskeskonare - Skala: 1:64 - Största höjd: 70 cm - Största längd: 85 cmBankfiskeskonaren BLUENOSE byggdes i Lunenburg, Nova Scotia, Canada, och är den i särklass mest kända av alla de bankfiskeskonare som fiskade på Newfoundlands fiskebankar. Hon är dessutom ett av de allra...
Jefferson Davis (1853)
Tillgänglig
Fartygstyp: toppsegelskonare - Skala: 1:55 - Största höjd: 58 cm - Största längd: 91 cmBehovet av snabba fartyg som för tullens och kustbevakningens räkning skulle patrullera de amerikanska kusterna - både i Stilla Havet och Atlanten - resulterade i utvecklingen av den så kallade “Baltimore-clippern”, ett lätt bestyckat och mycket snabbt segelfartyg. Det byggdes inte mindre än 14 mycket...